Victoria cu 2-0 a lui Bournemouth adâncește temerile lui Burnley de retrogradare

WriterAndrei Popescu

3 March 2024

Teams

Bournemouth a învins Burnley cu 2-0 într-un meci din Premier League la Turf Moor, adâncind temerile lui Burnley de retrogradare. Victoria vine după ieșirea surpriză a lui Bournemouth din FA Cup în mâinile lui Leicester City. Justin Kluivert și Antoine Semenyo au marcat golurile pentru Bournemouth, asigurând toate cele trei puncte. Victoria îl mută pe Bournemouth pe locul 13 în tabel, în timp ce Burnley rămâne în zona retrogradării. În ciuda faptului că a dominat posesia mingii cu 75%, Burnley s-a luptat să contracareze atacurile clinice ale lui Bournemouth. Kluivert a deschis scorul în minutul 13, după ce a interceptat un atac lung, în timp ce Semenyo a sigilat victoria în minutul 88 cu un șut bine plasat. Această victorie marchează prima victorie a lui Bournemouth din 2024 sub conducerea lui Andoni Iraola.