Revenirea târzie a lui Chelsea asigură victoria cu 3-1 asupra Crystal Palace

WriterAndrei Popescu

12 February 2024

Teams

Chelsea a venit din spate pentru a-și asigura o victorie cu 3-1 în fața Crystal Palace într-un meci din Premier League pe Selhurst Park. Conor Gallagher a jucat un rol cheie în revenirea târzie, marcând două goluri pentru a pecetlui victoria pentru Chelsea.

În prima repriză, Chelsea s-a chinuit să spargă apărarea bine organizată a lui Crystal Palace, Palace punând probleme la contraatac. Lovitura uimitoare de la distanță lungă a lui Jefferson Lerma i-a adus Palace în avantaj la pauză.

După o scurtă întârziere la pauză pentru a repara echipamentul tehnic al arbitrului, Chelsea a egalat la scurt timp după reluare. Conor Gallagher s-a trezit nemarcat în careu și a terminat bine pentru a egala scorul.

În ultimele minute ale jocului, Chelsea a profitat de o ocazie rară de a-l prinde pe Palace neprevăzut. Cole Palmer l-a pus pe Gallagher pe marginea careului, iar acesta a marcat al doilea gol al meciului.

Enzo Fernandez a adăugat o insultă la accidentare pentru Palace, transformând cu calm un alt contraatac târziu pentru a face 3-1.

Victoria a propulsat-o pe Chelsea în prima jumătate a tabelului Premier League, în timp ce Palace rămâne pe locul 15, cu cinci puncte mai departe de zona retrogradării.

Tacticile defensive ale Crystal Palace, implementate de managerul Roy Hodgson, aproape au dat roade. În ciuda faptului că au lipsit jucătorii cheie Eberechi Eze și Michael Olise, Palace a arătat potențial de atac și a reprezentat o amenințare constantă la pauză.

Conor Gallagher a fost jucătorul remarcabil al meciului, în special în repriza a doua. Jucând într-un rol avansat de mijlociu central, Gallagher a condus jocul și a marcat două goluri excelente pentru a asigura victoria lui Chelsea.

Evaluările jucătorilor:

• Crystal Palace: Henderson 7, Muñoz 6, Andersen(C) 7, Richards 7, Mitchell 7, Lerma 8, Wharton 7, Ayew 7, Hughes 7, Matheus França 8, Mateta 8
  • Chelsea: Petrovic 6, Gusto 6, Disasi 7, Thiago Silva 6, Chilwell (C) 6, Caicedo 7, Fernández 7, Jackson 6, Gallagher 8, Madueke 5, Palmer 7

Cele mai importante momente ale meciului:

• 30’ – Crystal Palace preia conducerea cu un gol uluitor de la distanță lungă de la Lerma.
  • 47’ – Gallagher egalează pentru Chelsea cu un final bine luat.
  • 90’ – Gallagher înscrie din nou pentru a-i aduce Chelsea în avantaj cu un efort asemănător lui Lampard.
  • 94’ – Enzo pecetluiește victoria pentru Chelsea cu un finisaj elegant.

În concluzie, golurile târzii ale lui Chelsea au asigurat o victorie cu 3-1 în fața Crystal Palace. Performanța remarcabilă a lui Conor Gallagher și două goluri au fost esențiale în revenire. Tactica defensivă a lui Crystal Palace a fost lăudabilă, dar persistența lui Chelsea a dat roade. Victoria sporește poziția lui Chelsea în Premier League, în timp ce Palace rămâne deasupra zonei retrogradării.