Victoria dominantă cu 4-1 a lui Arsenal menține speranțe vii la titlu

WriterAndrei Popescu

24 February 2024

Teams

Arsenal și-a continuat forma impresionantă cu o victorie dominantă cu 4-1 în fața Newcastlei United în Premier League. Victoria îl menține pe Arsenal pe locul trei, la doar două puncte în spatele liderului ligii, Liverpool, și la un punct în spatele lui Manchester City.

În prima repriză, Arsenal a trecut la conducere cu un autogol al lui Sven Botman și o finalizare simplă de Kai Havertz. În repriza secundă, Bukayo Saka și Jakub Kiwior au adăugat la scor, asigurând victoria pentru Arsenal. Joe Willock de la Newcastle a marcat un gol de consolare.

Această victorie aduce numărul total de puncte al lui Arsenal la 58 după 26 de jocuri. Ei au marcat 15 goluri impresionante în ultimele trei meciuri din Premier League. Victoria împotriva lui Newcastle este un răspuns binevenit la pierderea lor dezamăgitoare din meciul de manșă a 16-lea din Liga Campionilor împotriva lui Porto.

Performanța puternică a lui Arsenal în ultimele jocuri arată hotărârea lor de a concura pentru titlu. Cu priceperea lor de atac și apărarea solidă, ei sunt o forță de luat în seamă. Pe măsură ce sezonul avansează, Arsenal va continua să provoace primele două echipe și să țintească pentru titlul Premier League.