Victoria dominantă a lui Liverpool îi pune pe primul loc în Premier League

WriterAndrei Popescu

17 February 2024

Teams

Liverpool și-a menținut dominația în cursa pentru titlul din Premier League cu o victorie convingătoare cu 4-1 asupra lui Brentford. Darwin Nunez a deschis scorul cu un chip superb în prima repriză, dând tonul afișării atacului lui Liverpool. Golurile lui Alexis Mac Allister și Mohamed Salah în repriza secundă au sigilat efectiv victoria lui Liverpool. Deși Ivan Toney a reușit să retragă unul pentru Brentford, golul lui Cody Gakpo a asigurat o victorie confortabilă pentru oaspeți. Cu această victorie, Liverpool se află acum în fruntea clasamentului cu 57 de puncte, cu cinci puncte înaintea celor mai apropiați rivali ai lor. Manchester City și Arsenal, aflate în prezent pe locul doi, respectiv al treilea, au ocazia să reducă deficitul mai târziu astăzi. Brentford rămâne pe locul 14 cu 25 de puncte. Performanța impresionantă a lui Liverpool evidențiază determinarea lor de a-și asigura titlul în Premier League în acest sezon.