Victoria cu 4-2 a lui Aston Villa consolidează primele patru poziții din Premier League

WriterAndrei Popescu

24 February 2024

Teams

Aston Villa și-a asigurat o victorie cu 4-2 în fața Nottingham Forest, consolidându-și și mai mult poziția în primii patru din Premier League. Meciul l-a văzut pe Villa să preia conducerea devreme, Ollie Watkins marcând al cincilea gol în cinci jocuri la doar patru minute de la începutul meciului. Douglas Luiz a marcat apoi un dot, extinzând avantajul lui Villa la trei goluri. Forest a reușit să retragă înainte de pauză cu un gol de Moussa Niakhate. Cu toate acestea, golul lui Morgan Gibbs-White la începutul reprizei secunde l-a adus pe Forest la un gol de Villa. Leon Bailey a sigilat victoria pentru Villa cu un gol în minutul 75, făcând 4-2. Această victorie o pune pe Villa cu cinci puncte în fața lui Tottenham, pe locul cinci.

Într-un alt meci din Premier League, Crystal Palace l-a învins pe Burnley cu 3-0 în primul joc al lui Oliver Glasner ca antrenor. Glasner a preluat conducerea Palace după plecarea lui Roy Hodgson din cauza formei proaste a echipei. Palace a profitat de cartonașul roșu devreme al lui Burnley, Josh Brownhill fiind eliminat în minutul 35. Craig Richards și Jordan Ayew au marcat în repriza secundă pentru a asigura victoria pentru Palace. Jean-Philippe Mateta a adăugat un penalty în minutul 79 pentru a încheia victoria.

În altă parte, Everton a fost ținut la egalitate 1-1 de Brighton. Golul lui Jarrad Branthwaite din minutul 73 părea să-i dea victorie lui Everton, dar lovitura de cap a lui Lewis Dunk în timpul opririi a egalat pentru Brighton.