Victoria convingătoare de 3-0 a lui Crystal Palace asupra lui Burnley sporește speranța de supraviețuire în Premier League

WriterAndrei Popescu

24 February 2024

Teams

Crystal Palace a avut un început puternic sub conducerea noului manager Oliver Glasner, învingându-l pe Burnley, format din 10, cu o victorie convingătoare cu 3-0. Victoria nu numai că i-a oferit lui Palace trei puncte cruciale, dar le-a atenuat și îngrijorările de retrogradare în Premier League.

În primul joc de conducere al lui Glasner, Palace a dominat meciul, în special în prima repriză. Burnley s-a luptat să aibă impact și au fost reduse la 10 bărbați. Cu toate acestea, abia în minutul 68 Chris Richards a spart jocul cu o lovitură de cap dintr-o centrare a lui Jordan Ayew. Ayew însuși a dublat avantajul doar trei minute mai târziu, iar Jean Mateta a sigilat victoria din penalty în minutul 79.

Performanța puternică a lui Palace a fost evidentă din cele nouă cornere din prima repriză, deși nu au reușit să transforme niciunul în goluri. Portarul lui Burnley James Trafford a făcut o salvare crucială în minutul 28, dar greșeala sa din minutul 35 a dus la eliminarea lui Josh Brownhill.

Victoria a fost un moment semnificativ pentru Crystal Palace, deoarece a marcat primul joc al lui Glasner la conducere de la înlocuirea lui Roy Hodgson. Performanța solidă a echipei și sprijinul entuziast din partea fanilor gazdă au demonstrat un sentiment reînnoit de optimism.

Cu această victorie, Crystal Palace a urcat pe locul 14 în clasamentul Premier League, asigurându-și 28 de puncte și stabilind un avans de opt puncte față de zona retrogradării. Pe de altă parte, Burnley rămâne pe locul doi de jos, cu doar 13 puncte.

Victoria lui Crystal Palace asupra lui Burnley evidențiază potențialul lor de succes sub noul manager Oliver Glasner. Performanța dominantă a echipei și capacitatea de a valorifica oportunitățile de gol demonstrează determinarea lor de a-și asigura locul în Premier League. Pe măsură ce sezonul avansează, va fi interesant de văzut cum conducerea lui Glasner continuă să modeleze performanța și rezultatele echipei.