Nigeria avansează în finala Afcon după o victorie palpitantă la loviturile de departajare

WriterAndrei Popescu

8 February 2024

Teams

Nigeria și-a asigurat un loc în finala Afcon după ce a învins Africa de Sud cu 4-2 la penalty-uri. Meciul a fost strâns disputat, Nigeria dominând teritoriul devreme, dar luptându-se să treacă prin apărarea bine organizată a Africii de Sud. Africa de Sud, pe de altă parte, s-a concentrat pe exploatarea spațiului din spatele apărării Nigeriei, făcându-le partea mai amenințătoare. Prima repriză s-a încheiat fără gol, dar Nigeria a luat conducerea în repriza secundă, când căpitanul William Troost-Ekong a transformat un penalty. Ei au părut să sigileze jocul cu un gol al lui Victor Osimhen, dar VAR a exclus din cauza unui fault al lui Alhassan Yusuf. În ultimele minute ale timpului regulamentar, Teboho Mokoena a egalat pentru Africa de Sud din penalty. Prelungirile au văzut ambele echipe împingând pentru un câștigător, dar niciuna nu a reușit să găsească fundul fileului. La loviturile de departajare, Ola Aina a ratat al treilea penalty al Nigeriei, dar nici Mokoena, Makgopa și Mvala din Africa de Sud nu au reușit să-și transforme penalty-urile, permițând Nigeriei să avanseze în finală. Nigeria va înfrunta acum fie Coasta de Fildeș, fie RD Congo în finală.