Liverpool își extinde avantajul cu o victorie convingătoare asupra lui Brentford

WriterAndrei Popescu

17 February 2024

Teams

Liverpool și-a extins avantajul în fruntea clasamentului Premier League cu o victorie convingătoare cu 4-1 în fața lui Brentford. Mohamed Salah, care a revenit în acțiune, a jucat un rol principal în meci.

Oaspeții au luat conducerea în minutul 35, când Darwin Nunez a valorificat lovitura de cap a lui Diogo Jota pentru a marca al 13-lea gol al sezonului. Alexis Mac Allister a dublat avantajul lui Liverpool în minutul 55, finalizând o pasă a lui Salah.

Salah s-a adăugat apoi la numărul său marcând al 19-lea gol al campaniei, asistat de Cody Gakpo. Ivan Toney a retras unul pentru Brentford, dar Gakpo a sigilat victoria lui Liverpool cu ​​un efort clinic.

În ciuda victoriei, Liverpool a suferit accidentări pentru Curtis Jones și Jota în prima repriză, adăugându-se la lista de jucători excluși înaintea finalei Cupei Ligii împotriva lui Chelsea.

Cu această victorie, Liverpool va încheia weekendul în fruntea tabelului, deși Manchester City și Arsenal au posibilitatea de a reduce diferența în meciurile viitoare. Următorul meci al lui Liverpool este împotriva lui Luton la Anfield, în timp ce Brentford va înfrunta Manchester City.