Revenirea impresionantă a lui Tottenham asigură o victorie crucială și reduce diferența în Premier League

WriterAndrei Popescu

2 March 2024

Teams

Tottenham Hotspur a organizat o revenire impresionantă pentru a învinge Crystal Palace cu 3-1, reducând diferența dintre primele patru echipe din Premier League.

Prima jumătate dominantă

În primul lor meci după o pauză de două săptămâni, Tottenham a dominat prima repriză cu o posesie de peste 80%. Au avut șansa de a trece la conducere în minutul 18, dar șutul lui Timo Werner a fost salvat de Sam Johnstone.

Palatul preia conducerea

Împotriva mersului de joc, Crystal Palace a ieșit din impas chiar înainte de marcarea orei. Eberechi Eze a marcat o lovitură liberă uimitoare de la 25 de metri, lăsându-l fără șanse pe portarul lui Tottenham Guglielmo Vicario.

Revenirea Spurs

Tottenham a schimbat însă meciul în ultimele 13 minute. Timo Werner a valorificat pasa lui Brennan Johnson pentru a egala, iar Cristian Romero a reușit cu capul într-o centrare a lui James Maddison pentru a-i aduce Spurs în avantaj.

Fiul asigură victoria

Heung-Min Son a sigilat victoria pentru Tottenham cu un gol, asigurând o victorie crucială care reduce diferența dintre primele patru echipe la doar două puncte.

Această revenire impresionantă demonstrează rezistența și determinarea lui Tottenham de a-și asigura un loc în primele patru. Cu această victorie, ei au redus diferența și sunt acum într-o poziție puternică pentru a concura pentru un loc în Liga Campionilor. Performanța dominantă a echipei în prima repriză și capacitatea lor de a schimba meciul în ultimele minute le evidențiază puterea și potențialul.

Victoria lui Tottenham servește ca un reamintire pentru rivalii lor că nu trebuie subestimați. Pe măsură ce sezonul avansează, va fi interesant de văzut cum se desfășoară cursa pentru primii patru și dacă Tottenham își poate menține impulsul.