Returul triumfător al lui Salah îi dă pe Liverpool la victoria asupra lui Brentford

WriterAndrei Popescu

17 February 2024

Teams

Mohamed Salah de la Liverpool a revenit triumfător la echipă cu un gol în victoria cu 4-1 asupra lui Brentford în Premier League. Salah, care a fost exclus din cauza unei accidentări la ischio-coarbe suferită în timp ce se afla la serviciul internațional cu Egipt, a ieșit de pe bancă pentru a-l înlocui pe accidentatul Diogo Jota. Aceasta a fost prima apariție a lui Salah pentru Liverpool de la victoria lor împotriva lui Newcastle în ziua de Anul Nou. Golul său, al 19-lea în toate competițiile din acest sezon, l-a ajutat să pună Liverpool pe drumul pentru a șasea victorie în ultimele șapte meciuri de ligă.

Liverpool a luat conducerea în prima repriză cu un chip sublim de la Darwin Nunez. Alexis Mac Allister și-a dublat avantajul în repriza secundă cu un final clinic. Ivan Toney a retras unul pentru Brentford, dar Cody Gakpo a sigilat victoria pentru Liverpool cu ​​un gol târziu.

Deși victoria a fost valoroasă pentru Liverpool, a avut un cost, deoarece Jota și Curtis Jones au suferit amândoi accidentări în prima repriză. Cu finala Cupei Ligii împotriva Chelsea apropiindu-se și Liverpool concurând în continuare în FA Cup și Europa League, aceste accidentări le-ar putea afecta șansele de succes.

Conor Bradley de la Liverpool, care s-a întors din concediu plin de compasiune, a impresionat în rolul său de titular la fundaș drept. Managerul de la Brentford, Thomas Frank, l-a lăudat pe Liverpool ca fiind cea mai bună echipă ofensivă din ligă, iar performanța lui Liverpool împotriva lui Brentford a demonstrat de ce.

În general, revenirea și golul lui Salah au fost un impuls pentru Liverpool, în timp ce își continuă încărcarea titlului. Cu toate acestea, accidentările jucătorilor cheie reprezintă o preocupare pentru managerul Jurgen Klopp, deoarece navighează într-un program încărcat și în mai multe competiții. Liverpool va trebui să își gestioneze efectiv echipa pentru a-și menține impulsul și a concura pentru argint.