Manchester United vs Luton Town: Ciocnire pentru Top Four Premier League

17 February 2024

Teams

Două echipe în plină ciocnire se confruntă pe Kenilworth Road, în timp ce Manchester United încearcă să-și continue urcarea către primele patru din Premier League împotriva Luton Town duminică.

Forma recentă a lui Manchester United

Red Devils au triumfat în trei meciuri consecutive din ligă și patru în general, neînvinși în șase consecutive, fiind aproape la îndemâna de Aston Villa, locul cinci, ocupând cinci puncte pe locul șase. Un câștigător în minutul 86 de la Scott McTominay i-a văzut învingând-o pe Villa ultima dată, în timp ce United a jucat din nou cu foc la sfârșitul meciului.

Impingerea lui Luton Town pentru fotbalul european

Anul acesta a fost un drum dificil pentru Luton Town, dar un impuls de la sfârșitul sezonului i-ar putea face să-și asigure fotbalul european din nou anul viitor. Ei au fost respinși din Liga Campionilor în faza grupelor și, prin urmare, trebuie să se califice prin poziția la masă dacă doresc să rămână printre tabloul continental sezonul viitor.

Performanța recentă a orașului Luton

Luton Town a ieșit din zona retrogradării datorită unei serii de trei victorii și două remize în șapte meciuri din ligă, plus alte două victorii și un egal în recenta partidă de FA Cup. Cu toate acestea, o înfrângere în fața lui Sheffield United ultima dată a reprezentat un eșec major care a anulat o parte din munca lor grea. Hatters stau în prezent la doar un punct deasupra drop-ului, deși dețin și un joc în mână.

Predicția meciului

Luton Town este o echipă diferită pe drum în comparație cu performanțele lor de la Kenilworth Road. Deși au fost solidi acasă, forma lor în deplasare a fost mai puțin impresionantă. Pe de altă parte, performanțele lui Manchester United în deplasare au fost, de asemenea, inconsecvente, cu finalizarea proastă și un portar grozav salvându-i în meciuri. Creșterea recentă a lui United s-ar putea să nu fie atât de puternică pe cât pare, cu unele apeluri apropiate și câștigători întârziați. Acest meci ar putea fi un moment de cotitură pentru ei.

Fapte cheie privind potrivirea

• Data: duminică, 18 februarie 2024
  • Ora începerii: 16:30 local (11:30 ET / 8:30 PT)
  • Locație: Kenilworth Road (Luton, Anglia)
  • Arbitru: David Coote, VAR: Jarred Gillett
  • Ultima întâlnire: Man United 1-0 Luton Town (11 noiembrie 2023 | Premier League)

Cel mai bun pariu

Repriza cu cel mai mare punctaj este probabil a doua repriză, deoarece ambele echipe tind să fie mai deschise și să marcheze mai multe goluri după pauză. Luton Town va trebui să țină cont de lucruri în prima repriză dacă dorește să-și asigure puncte din acest meci.

Prop Bet

Așteptați-vă la peste 3,5 goluri în acest meci. Ambele echipe au fost într-o formă mai bună de a marca recent, iar Luton Town va vedea asta ca pe o oportunitate de a distruge apărarea lui Manchester United.

Stream live și canal TV

În Statele Unite, meciul va fi difuzat pe rețeaua SUA NBC și poate fi transmis în flux pe Fubo. O transmisie în limba spaniolă este disponibilă pe Telemundo. În Canada, Fubo Canada este deținătorul oficial al drepturilor din Premier League. În Marea Britanie, meciul va fi difuzat pe canalele Sky Sports, cu streaming disponibil pe Sky GO.