Lovitura de cap de la Late Dunk asigură egalitatea pentru Brighton împotriva Evertonului în Premier League

WriterAndrei Popescu

24 February 2024

Teams

Lovitura de cap a lui Lewis Dunk la timpul oprit a asigurat un egal 1-1 pentru Brighton împotriva lui Everton în Premier League. Golul lui Dunk, al treilea al sezonului, a venit la cinci minute de la prelungiri și a anulat deschiderea lui Jarrad Branthwaite pentru Everton. Meciul părea să se îndrepte spre o victorie pentru Everton, mai ales după ce Billy Gilmour de la Brighton a fost eliminat. Cu toate acestea, intervenția târzie a lui Dunk a extins runda fără victorii a lui Everton la nouă jocuri. Cu această remiză, Everton se află la doar un punct deasupra zonei de retrogradare. Brighton rămâne pe locul șapte, dar se confruntă cu competiția pentru calificarea europeană. Rezultatul evidențiază lupta lui Everton de a-și asigura victorii, aceasta fiind cea de-a cincea remiză în ultimele șase meciuri de ligă. În ciuda presiunii constante din partea lui Brighton, Everton a reușit să preia conducerea prin lovitura superbă a lui Branthwaite. Cu toate acestea, ei nu au putut să se mențină în frunte și au ratat șansa de a pecetlui victoria. Golul lui Lewis Dunk la cea de-a 400-a apariție în ligă pentru Brighton a fost un final potrivit pentru o zi frustrantă pentru gazde. Remiza extinde recordul de neînvins pe teren propriu al lui Brighton la 11 meciuri.