Ederson a fost exclus pentru meciurile cruciale din Premier League și FA Cup ale lui Manchester City

WriterAndrei Popescu

11 March 2024

Teams

Recomandări cheie

• Ederson, portarul de primă alegere al lui Manchester City, este de așteptat să fie absent timp de până la patru săptămâni din cauza unei accidentări suferite în timpul unui meci recent cu Liverpool.
  • Accidentarea îl exclude de la meciurile viitoare semnificative, inclusiv a Înfruntare pentru titlul Premier League cu Arsenal și un sfert de finală FA Cup împotriva lui Newcastle United.
  • Manchester City a comunicat naționalei Braziliei că Ederson va fi indisponibil pentru următoarea pauză internațională, în care Brazilia este programată să joace împotriva Angliei și Spaniei.

Într-o lovitură semnificativă pentru aspirațiile la titlul lui Manchester City și pentru meciurile viitoare, Ederson va rata meciuri cruciale în urma unei accidentări suferite în timpul unei întâlniri din Premier League cu Liverpool la Anfield. Accidentarea s-a produs chiar înainte de 60 de minute în meciul care s-a încheiat la egalitate 1-1, ducând la înlocuirea lui Ederson de către Stefan Ortega.

Incidentul care a dus la accidentarea lui Ederson a implicat o coliziune cu Darwin Nunez de la Liverpool, pentru care portarul City a fost penalizat, rezultând golul egalizator al lui Liverpool din penalty. În ciuda eforturilor de a continua, Ederson a trebuit să fie înlocuit la scurt timp după, aruncând o umbră asupra meciurilor viitoare ale lui City.

Manchester City se confruntă acum cu provocarea de a naviga printr-un program solicitant fără portarul lor cheie. Preocuparea imediată este Ciocnirea titlului din Premier League împotriva lui Arsenal pe stadionul Etihad pe 31 martie, un meci esențial pentru apărarea titlului lui City. În plus, absența lui Ederson se va simți în timpul confruntării din sferturile de finală FA Cup cu Newcastle United, adăugând la dilemele de selecție ale lui Pep Guardiola.

Momentul accidentării înseamnă, de asemenea, că Ederson va rata pauza internațională, Brazilia având programate meciuri de mare profil împotriva Angliei și Spaniei. Manchester City a informat oficial federația braziliană de fotbal despre indisponibilitatea lui Ederson pentru aceste meciuri.

La reluarea fotbalului intern, programul lui Manchester City include găzduiește Aston Villa pe 3 aprilie si a vizita la Crystal Palace pe 6 aprilie, ultimul meci fiind transmis în direct pe TNT Sports și discovery+. Absența lui Ederson în aceste meciuri critice reprezintă o provocare pentru Manchester City, deoarece își propune să-și mențină căutarea de argint pe mai multe fronturi.

(Raportat pentru prima dată de: BBC Sport)